O mnie
czyli jak to wszystko się zaczęło
Prawie 10 lat temu, ruda puchata kulka, zmieniła moje życie już na zawsze. Przez te lata przewinęło się przez mój dom kilkanaście kotów, a zostały w nim do dziś trzy: 10 letni Imbir, 9 letnia Choco i prawie 4 letnia Kruszka. W 2020r. pożegnałam moją kocią staruszkę Bunię, która była ze mną przez 5 ostatnich lat swojego życia. Znam szaleństwa młodości 4 tygodniowych kociąt i spokojną starość schorowanej 15 letniej kotki.
Często się śmieję, mówiąc – im więcej uczę się o kotach, tym więcej wiem o ludziach. Chociaż niejednokrotnie to szczera prawda. Nasz układ nerwowy, wrażliwość na dotyk, ból, odczuwanie radości, smutku, dążenie do przyjemności, zalety nagrody, negatywny wpływ kary – jakże nam ludziom znajome i bliskie.
Moja przygoda z behawiorystyką zaczęła się tak naprawdę od studiów podyplomowych na Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie na kierunku „Behawiorystyka zwierząt towarzyszących”. Opiekunem kierunku i głównym prowadzącym była Zula Przybylińska, która swoją ogromną wiedzą i podejściem do studentów (lekko na egzaminach nie było), zaszczepiła we mnie pasję do zdobywania wiedzy. Tu również zdobyłam solidne podstawy do behawioralnej pracy z psami.
Denerwowało nas ogromnie, gdy pytaliśmy o rozwiązanie jakiegoś przypadku, a Zula odpowiadała – to zależy…Dzisiaj wiem, że to była najcenniejsza lekcja – nie ma dwóch takich samych ludzi, kotów, przypadków, problemów. Każdy jest inny. Każdy wymaga w jakimś zakresie indywidualnego podejścia. Tak właśnie staram się dziś pracować.
Kolejnym naturalnym etapem był jedyny wówczas w Polsce roczny kurs „Studium kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne” w Warszawie prowadzony przez Joannę Iracką, Agatę Sowińską oraz Marię Habrowską. Tu już wiedza tylko o kotach.
Z przyjemnością pochłaniałam kolejne porcje wiedzy na konferencji „Algorytmy postępowania w medycynie behawioralnej psów i kotów” Joël’a Dehasse (lekarza weterynarii, behawiorysty i terapeuty rodzinnego w jednym).
Kongresy weterynaryjnej medycyny behawioralnej to dwa dni wykładów i paneli dyskusyjnych, prowadzonych głównie przez najlepszych lekarzy weterynarzy w Polsce i behawiorystów w całości poświęcone np. zachowaniom lękowym (Nie bój się lęku 2018 r.), starości psów i kotów (Starość też radość 2019 r.), wpływie chorób kardiologicznych, nowotworowych i endokrynologicznych na zachowanie zwierząt, agresji kotów, wpływie dobrostanu opiekuna na terapię behawioralną zwierzęcia (2017 r.)
Dobry łyk wiedzy z zakresu żywienia kotów dały mi: konferencja „Otyłość i nadwaga u psów i kotów – przyczyny, konsekwencje, zapobieganie” oraz szkolenie „Podstawy żywienia kotów. Niezbędnik opiekuna” prowadzone przez Karolinę Hołda.
„Emocje zwierząt – szczęśliwsze zwierzęta, głębsze relacje” to ciekawa z innej strony konferencja dr Karoliny Westlund – Friman szwedzkiego etologa i behawiorysty, która opowiadała o wpływie matczynej opieki na rozwój społeczny zwierząt, wpływie separacji na rozwój mózgu i podatności na stres, zabawie zmieniającej ekspresję genów i rozwijającej umiejętności poznawcze, problemów wynikających z hamowania wrodzonej ciekawości zwierzęcia.
Fantastyczne spojrzenie na swoje umiejętności (a raczej konieczność ich doskonalenia), a jednocześnie zachwyt nad szybkością uczenia się zwierząt przyniosły czterodniowe warsztaty w Rancho Stokrotka „Najpierw wytresuj kurczaka”. Kto by pomyślał, że można czegoś nauczyć kury … A owszem. Kury uczyły się szybciej niż my … a my uczyliśmy się na naszych błędach.
STUDIA, KURSY, KONFERENCJE, SZKOLENIA
Studia podyplomowe na Wyższej Szkole Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie na kierunku „Behawiorystyka zwierząt towarzyszących” opiekun merytoryczny Zula Przybylińska (2016-2017)
„Studium kot: zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne” w Warszawie prowadzone przez Joannę Iracką, Agatę Sowińską oraz Marię Habrowską (2017 – 2018)
Konferencja Joël’a Dehasse „Algorytmy postępowania w medycynie behawioralnej psów i kotów” (2017)
IV Kongres weterynaryjnej medycyny behawioralnej (2017)
Jon Bowen „Zaburzenia zachowania kotów. Profilaktyka i terapia” (2018)
V Kongres weterynaryjnej medycyny behawioralnej „Nie bój się lęku” (2018)
„Otyłość i nadwaga u psów i kotów – przyczyny, konsekwencje, zapobieganie” Konferencja zorganizowana przez Katedrę Żywienia i Dietetyki Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego im. h. Kołłątaja w Krakowie (2019)
Seminarium „Emocje zwierząt – szczęśliwsze zwierzęta, głębsze relacje” dr Karolina Westlund – Friman (2019)
Seminarium „Choroby zakaźne kotów” prof. dr hab. Tadeusz Frymus (2019)
VI Kongres weterynaryjnej medycyny behawioralnej „Starość też radość” (2019)
Szkolenie „Podstawy żywienia kotów. Niezbędnik opiekuna” Karolina Hołda (2019)
Seminarium „Dlaczego moje koty drą koty” Dorota Szadurska (2020)
Warsztaty „Najpierw wytresuj kurczaka” Rancho Stokrotka (2020)
Seminarium „Dokoceniowy armagedon” Dorot Szadurska (2020)
Webinar „Rozwój i socjalizacja kociąt” Dorota Szadurska (2020)
Warsztaty online „Koci nadwrażliwiec” Kocia edukacja Monika Januszewska (2020)
Webinar „Zoofarmakognozja stosowana” Barbara Oczujda Animal Herbal Therapy (2020)


























Człowiek jest cywilizowany na tyle, na ile potrafi zrozumieć kota.
George Bernard Shaw